Přihlášení

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 0 hostů.

Kdo je nový

  • martin1
  • zdenek.tuma
  • EZ Rychlovska
  • karolina.c
  • rysova

Komunikace

19.-20.11. 2011 Pec pod Sněžkou - Mistrovství České republiky v ricochetu 2011 - Masters

19.11. 2011 sobota - svátek ricochetu pro masters, někdo říká veterány, tedy pro hráče od 35 let výše. Opět jsou kategorie rozdělené po 5 ti letech, novinkou je kategorie 55+.

Z klubu Sport Areny Dubeč, resp. z party, co chodí hrát squash se pro tento republikový turnaj utvořil tým, který vypadal následovně: kat. ženy - Šárka Maťovčíková, kat. 35+ Filip Budina, kat. 50+ Eda Štěrba a Jarda Zajpt, v kat. 55 Pavel Jirkovský.

S Pavlem už jedeme v pátek, vyrážíme kvůli možné mlze kolem 15 hodiny. Cestou se rozhodně nenudím, zkoumám v autě všechny vychytávky, jako je noční vidění, zatáčení světel, navigaci a občas kontroluju Pavla, jestli vůbec řídí, jestli nespí, páč bych se nedivil, kdyby to auto jelo úplně samo. V 18 jsme v hotelu Horizont a jdeme se ubytovat. Za pořadatele nás Vítá Arnošt Hytych a domlouváme trénink. Po roční pauze je to bída, hledám míček na té malé raketě, ne a ne se trefovat a říkám si, jestli jsem to nepodcenil. Ve druhé půlhodině mě ale řádně rozběhala a rozehrála Kačka Folková a já cítím, že to pujde, jako za mlada:-)) (hraju to od "stara"). Pak dáváme s Filipem bazén, vířivku a nakonec saunu a spěcháme na pozdní večeři.

Mám rád jídlo a tak dost trpím u snídaně, kde se prohýbají stoly se vším možným, ale já se držím, jinak bych se na kurtu nehnul. Dávám si dvě kafe a koblihu, taky koláček a malej štrůdlík. Opouštím slaninu, šunku, vajíčka .. adiós, zejta je taky den.

Turnaj začíná kolem 9 ráno, nejdříve kategorií 40 a 45+. Dobře se drží Petr Brňák, ale po druhém zápase je jasné, že loňský titul neobhájí. Myslím, že nakonec končí čtvrtý. Filip hraje svůj první zápas s Láďou Tesárkem, mistrem republiky své kategorie a třetím hráčem Evropy. Filip si dobře zaběhal, Láďa zůstal suchej, choval se však jako správný gentleman a hru, potažmo ricochet Filipovi neotrávil...

Já začínám s Vaškem Jiránkem, který se rok od roku zlepšuje, nemůžu si s ním hrát, jak bych chtěl, hrají se skupiny, může rozhodovat i skóre, a tak za stavu 7:7 přidávám na razantnosti úderů, hru zrychluju a 3:0 je na cestě. V další hře s jeho oddílovým kolegou Michalem Šubrtem se cítím o dost jistější. Michal dělá dost osobních nevynucených chyb, moc běhá... až by se dalo říct - lítá po kurtu. Nehraje špatně, ale zkušenosti chybí a svojí prohru 0:3 neodvrátí. Mezitím jde Šárka hrát proti favoritce turnaje Ireně Veselé. Pravděpodobně se předem smířila s porážkou, protože Irena je zkušená hráčka a Šárka je úplná začátečnice, která hraje jen squash. Nastupuje do utkání s chladnou hlavou a s pocitem, že o nic nejde, když se ví jak to skončí... no.. a najednou je tady hezké, vyrovnané utkání, plné změn. Na dramatičnost utkání, ve kterém Šárka prohrává 3:2, navíc těsně na body mě upozornila až fotka, kde je na počítadle vidět, že Šárka má mečbol. Ten bohužel neproměnila. Dubečská klaka vytvořila bouřlivou atmosféru, snad jen na stadionu "Maracaná" měli víc decibelů ..:-))) Další zápas s horší hráčkou, než je Irena byl ze strany Šárky nervozní, kazila hodně podání, hrála křečovitě, nicméně ho 3:1 zaslouženě vydřela, takže ho vyhrála, a do posledního utkání o 2-3 místo šla s jednou prohrou a jednou výhrou.

Eda z našeho týmu "Stars Arena Dubeč" si poradil v naší skupině jak s Michalem, tak s Vaškem a nastupuje proti ostřílenému ricochetovému borci z klubu Pro-6 Jirkovi Žádníkovi. Jirka, který na republice loni v Jindřichově Hradci nebyl, čerstvě postoupil do naší kategorie o jeho hru jsem neviděl minimálně 3 roky. Čekal jsem (opravdu jsem čekal) že sejme Edu na tři doby a bude se mnou ve finále. Muj pocit a obava, že s opravdovým ricochetistou, hrající přesné stropy to nebude lehký zápas se po druhém setu rozplynuly jako pára nad hrncem. Eda měl o hodně více chuti do hry, lépe se pohyboval, snažil se dobíhat každý míček a když zjistil po druhém setu, že "to jde" dohrál to do vítězného konce a já zjistil, že jsem se v Jirkovi zmýlil, a že ten, kdo tady bude těžkým soupeřem, je Eda.

Pavel nastupuje proti Jardovi Rudovskému z klubu Palmovka v Praze. Už si sice nepamatuju výsledek (do této chvíle nejsou čísla na webech rico asociace) ale to je jedno, vyhrál o prsa Pavel, nadřel se jako soumar. Jarda Rudovský se za roky hraní velmi zlepšil a je svým kolegům v kategorii již rovnoceným soupeřem. Stejným dílem potrápil i Honzu Veselýho. Jarda sice skončil na čtvrté příčce, nicméně u mě má za svoje výkony známku o dost vyšší.

Filip nastupuje proti dalšímu hráči ve své skupině. Má svojí skupinu těžkou, samí dobří zkušení hráči a on je navíc v ricochetu nováčkem "nejnováčkovatějším" (hrál 1x a raketu si koupil v předvečer turnaje v centru hotelu Horizont). Je však velmi dobrým hráčem squashe a uplatňuje dobrý pohyb, tvrdý úder a postřeh. Jen těsně prohrává.

Začínám proti Jirkovi Žádníkovi.. bum bum.. krosy, lajny, stropy.. na začátku utkání se oťukáváme, stav je nerozhodný, nikdo nikomu neuteče o víc jak dva body. Jirka stropy moc nehraje, respektive je nemůže hrát, snažím se ho držet "krosama"vzadu. Celkem se mi to daří. Přidávám dropšoty" na který Jirka nechodí a vyhrávám celkem bez větší námahy set. Druhý set je podobný. Jirka hru nezměnil, jeho podání ztratilo razanci a já si došel v klidu pro vítězství. Ne že by to bylo zadarmo, to jistě ne, ale čekal jsem o dost náročnější a vyrovnanější hru.

Šárka prohrává utkání o druhé místo, nedala se ale lehce, utkání bylo vyrovnané až na to, že soupeřka brala více bodů:-) Končí v turnaji třetí a myslím si, že je spokojená. Spokojený ovšem nebyl Pavel, který prohrál, a to jednoznačně s Honzou Veselým 3:0. Kdeže jsou ty loňské sněhy" ?, kdeže jsou ty vyrovnané pětisťáky ?, kde jsou ty nervydrásající situace. ?? Honza prokázal daleko větší vůli po vítězství, nedal Pavlovi vetší šanci se v utkání "chytit". Chtěl turnaj vyhrát a také ho vyhrál, možná k tomu přispělo i vědomí, že příští rok to tak být nemusí, protože se do "společenství 5xxx" hrne Eda s Jardou. Padnul sice nápad o vytvoření kategorie 56+..... :-) ostatními skoro okamžitě schválena ..prostě za rok se na parketu sejdeme a zase si zatančíme.

Filip těsně prohrává s Pavlem Maxou, s excelentním hráčem, který se pohybuje již několik let na předních příčkách žebříčku ČRA (pokud si ovšem nenechá kuchat jedno ze svých několika kolen a pak má několik měsíců dovolenou). Hra je plná dlouhých výměn s obětavými zákroky Filipa, který končí v turnaji čtvrtý. Brambora, jak se říká...v tomto případě podle mého soudu (dle hry Filipa) velmi chutná. A taky předzvěst do budoucna: s Filipem se bude muset "počítat".

Kategorii žen vyhrává Irena, 55+ Honza, oba Veselých a oba zaslouženě. Pavel tedy končí stříbrný a hrozí směrem k Honzovi "počkej za rok". Třetí místo obsadil po prohře s Pavlem Franta Řezníček, známý to ricochetový "řezník". Zápas mezi nimi skončil v podstatě stejným úderem jako vloni v Jindřicháči:-) (video nelže) v následné situaci: Pavel podává - sotva to dolítne - Franta se napřahuje, ale dobře netrefuje mičudu... ta se kroutí kroutí a dopadá asi 1 metr od zdi uprostřed - Pavel nasazuje k úderu po lajně, ale dobře netrefuje - Franta naznačuje pohyb k "síti" tedy dopředu.. - Pavel dává ránu, která letí "k pánu" - Franta poskočí na volej k "síti" - mine balonek o 10 cm - balonek se vymele vzadu do niku - ende, konec, šlus - podání rukou - usměvy - pozvání na panáky...

A nyní z pohledu "kolemjdoucího": Jarda nastupuje s Edou do finálního zápasu - levej hák, pravej hák - solar (pupek) - pravá do žeber - Jarda na kolenou - zvedá se - vrací přímým úderem do nosu - Eda poklesne, přitom hlesne - hlavička - kravata - hák - levá na játra - EHMMMM tak znova: :-)))) do stavu prvního setu 10:10 je utkání vyrovnané, pak se to zlomí ve prospěch Jardy. Utkání píská Franta Červenka a odpíská Jardovi 4 auty z podání, které "kamsi odešlo". Druhý set je zcela jiný. Jarda se neprosadí podáním, které nadále kazí a Eda začíná dávat přímo z podání na jeho forhend stropy a bere body. Utkání není tak pohledné, je však dramatické. Výměny jsou si nyní podobné: Jadra vydře bod ze hry - podává - Eda ukončuje stropem přímo z podání ... Eda se ujímá vedení o více než 3 body - Jarda ví, že nastává zlá situace, pokud si soupeř udržuje stále stejný bodový odstup. Zvyšuje razantnost podání z forhendové strany. Světe div se - novinka - Eda vytahuje "eso" v podobě zakončení stropem z podání i z této strany. Jarda riskuje a mění podání směrem ke středovému kruhu, kde hrozí aut. Prohrává však stále o několik bodů a stav se hrozivě valí přes číslo 12. Jardova mašina jede naplno, tak jako již dlouho nejela, utkání bodově srovnává, mysl se vyklidněje a utkání technicky zakončuje ve svůj prospěch. Minulý rok uhrál Eda na Jardu jeden set, letos set neuhrál, ale byl velmi blízko k úspěchu, i když Jarda s Edou od roku 2003 neprohrál.

RAUT

Začal ve 20 hod . Maso, zelenina, slaný, sladký, pivo, víno ... už leta se ví, že v tomhle jsou v hotelu Horizont nedostižní, letos tomu bylo taky tak. Z vedlejší části restaurace zpívá jakási ničemná zpěvačka propadlý songy pro návštěvníky z NDR:-) Prej za pětikorunu zmlkne...nebo zahraje? Neriskuju to.

Nakonec - Velmi vtipná konference mistrovství Arnošta Hytycha, zdá se, že zase spolu všichni kamaráděj:-) že zase spolu všichni skáčem přes kaluže , pak poháry, ceny, sponzorské dary, focení ... a tak zase za rok .. já osobně se těším

18 tka ve 23,00

Jdeme do osmnáctky (bar v 18 patře), stůl mistrů popíjí lahodný alkoholový míchanice, taky Budvara a Morgana ... ranní vstávání a věcí balení (zjišťuju, že vítězná trofej prošla peklem, pračkou, vířivkou, kovadlinou, kyselinou a lisem na ovoce)

... tohle byl vážně fajn víkend

-jz-

Bilance výpravy Sport Arena Praha Dubeč

Jarda Zajpt - 1. místo kat. 50 a v pořadí sedmý titul Mistra České republiky

Eda Štěrba - 2. místo kat. 50

Šárka Maťovčíková - 3. místo kat. ženy

Pavel Jirkovský - 2. místo kat. 55

Filip Budina - 4. místo kat 35